Ana Sayfa Kadın Hamilelikte Lazer ile Tüylerden Kurtulmak Sağlıklı Mı?

Hamilelikte Lazer ile Tüylerden Kurtulmak Sağlıklı Mı?

Hamilelikte lazer ile tüylerden kurtulmanın zararlı olup olmadığı birçok anne adayı tarafından merak edilmektedir. Gebelikte lazer epilasyon yaptırmanın bilimsel olarak kanıtlanmış bir zararı yoktur. Kısacası, hamilelikte lazer ışınlarının zararlı olması söz konusu değildir. Ancak, uzman doktorlar, lazer epilasyon yöntemini çok fazla tavsiye etmezler. Bunun sebebi, hamilelik dönemindeki anne adaylarında yaşanan yoğun hormonal değişimlerden dolayı lazer epilasyon ve dermatokozmatik uygulamaların yapılmamasının etik olarak uygun gözükmemesidir.

Hamilelikte Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon sayesinde kadınlar, istenmeyen tüylerinden kurtularak rahatlığa kavuşmuşlardır. Lazer epilasyon bilinçli kullanıldığı takdirde anne adaylarına ve bebeğe hiçbir zarar getirmez. Bunun sebebi, lazer epilasyonda kullanılan elektromanyetik ışımanın röntgende kullanılan X ışınlarından çok farklı olmasıdır. Ayrıca, lazer epilasyonun yaydığı ışıma, doku içerisinde kesinlikle bir ilerleme meydana getirmez. Bu durum, lazer epilasyonun bebeğe zararlı olmayacağının bir göstergesidir. Buna ek olarak, radyo dalgalarıyla çalışan epilasyon cihazlarının bebeğe zarar verme olasılığı yoktur. Ayrıca, lazer epilasyon işlemi sonrasında vücutta radyasyon kalmaz.

Hamilelikte Lazer Epilasyon Yaptırmanın Riskleri

Lazer epilasyon işlemi, derideki dokulara temas etmektedir. Bu durum, anne adaylarının hormonal dengesinin bozulmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca, leke oluşma riski doğal olarak artmaktadır. Hamilelik döneminde lazer epilasyon yönteminin tercih edilmesinin riskleri arasında kıl büyümeleri, yanıklar ve cilt pegmentasyonu bozuklukları yer almaktadır. Ancak, bu konuda yapılan araştırmalar, lazer epilasyonun anne adayları için bariz bir olumsuz etkisi olmadığını ortaya çıkartmıştır. Doktorlar, gebelik dönemindeki kadınların lazer epilasyon yöntemini tercih etmesini çok fazla tavsiye etmemektedir. Bunun sebebi, ortaya çıkması muhtemel olan risklerdir. Anne adayları, bu riskleri göze almalıdırlar. Bu sebeple, lazer epilasyon yöntemini kesinlikle işinin ehli kişilere yaptırmalıdırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here