Ana Sayfa Cilt Bakımı Hamilelikte Epilasyon Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Epilasyon Nasıl Olmalı?

Hamilelik dönemi boyunca epilasyon yaptırmayı düşünen anne adaylarının bu dönemde daha dikkatli olması gerekir. Epilasyon yaptıran veya kendisi yapan kadınların, kullandıkları aletlerin temiz olmasına ve dikkatli bir şekilde işlem yapmaya özen göstermesi bir zorunluluktur. Hamilelik dönemi boyunca epilasyon yaptırmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Mikroplardan ve bakterilerden uzak kalındığı sürece epilasyon yaptırmakta hiçbir sakınca yoktur. Hamilelikte epilasyonda kesinlikle kaliteli malzeme kullanılmalı ve temiz olunmalıdır.

Hamilelikte Epilasyon Yöntemleri

Anne adaylarının gebelik döneminde sıklıkla kullandığı iki epilasyon yöntemi mevcuttur.

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyonun hamilelik döneminde uygulanmasında hiçbir sakınca yoktur. Bunun sebebi, lazer epilasyonda anne adaylarına verilen enerjinin ışık enerjisi olmasıdır. Işık enerjisi hiçbir koşulda radyasyon barındırmaz. Bu sebeple, ışık enerjisinin hem anne adayına hem de bebeğe hiçbir zararı yoktur. Lazer epilasyon yaptırıp yaptırmama konusunda anne adaylarının iyi düşünüp karar vermesi gereklidir. Bazı anne adayları, bilimsel olarak kanıtlanmadığı için lazer epilasyonun tehlikeli olduğunu düşünürler. Ancak, gebelik döneminde lazer epilasyon yaptırıp sonrasında zarar görmüş hiçbir anne adayı bulunmamaktadır.

İğneli Epilasyon

İğneli epilasyon, lazer epilasyona kıyasla daha farklıdır. Çünkü, bu yöntemde kıl köklerine gidilmektedir. İğneli epilasyonda, kıl köklerine bir miktar elektrik akımı verilir ve kıl kökünün öldürülmesi amaçlanır. Bu yöntem, iğneli epilasyona kıyasla çok daha acı vermektedir. Çünkü, lokal anestezi ve uyuşturucu kremler kullanılmaktadır. İğneli epilasyon, ağrılara karşı duyarlı anne adayları tarafından tercih edilmemelidir. Ancak, iğneli epilasyonun anne adaylarına veya bebeğe bir zararı olduğuna dair hiçbir bilimsel veri bulunmamaktadır. İğneli epilasyonla alakalı olarak birtakım önyargıların olması doğaldır. Bu bakımdan, hamilelik döneminde epilasyon yaptırmak isteyen anne adaylarının bu yöntemden mümkün olduğunca uzak durması tavsiye edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here